Fotowoltaika dlaczego warto

Bez nazwy-3

Dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną?

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz zwiększająca się ilość zanieczyszczeń w powietrzu sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się alternatywnymi, ekologicznymi źródłami pozyskiwania energii. W swoich poszukiwaniach trafiają na fotowoltaikę i instalacje ze specjalnych modłów. Jeśli Ty również interesujesz się tym tematem, na pewno chcesz wiedzieć, czym jest fotowoltaika i czym różni się od energii pozyskiwanej przez kolektory słoneczne. Wyjaśniamy, dlaczego warto założyć w domu lub budynku firmowym instalację fotowoltaiczną.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która cieszy się rosnącą popularnością. Dzięki wykorzystaniu specjalnych ogniw pozwala na przekształcenie światła słonecznego na energię elektryczną, czyli prąd. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zagospodarujesz wolną przestrzeń dachu i osiągniesz liczne korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe. Zastanawiasz się, dlaczego fotowoltaika wypiera powoli tradycyjne kolektory?

Czym różni się fotowoltaika od innych form energii solarnej?

Popularne kolektory słoneczne również pobierają energię ze słońca. Przekształcają ją jednak w energię cieplną. Fotowoltaika sprawia, że pod wpływem działania promieni słonecznych powstaje darmowy prąd, którym można zasilać urządzenia elektryczne. Jest to bardzo dobra wiadomość dla właścicieli zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw domowych, które konsumują duże ilości energii elektrycznej. Gdy założysz instalację fotowoltaiczną, w Twoim budżecie pojawią się realne oszczędności! Nawet jeśli zużywasz niewiele prądu, ale grzejesz paliwami kopalnianymi, możesz zmienić system zasilany energią elektryczną, który zasilisz z instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób zadbasz o swoje finanse i jednocześnie staniesz się bardziej eko. Do czego jeszcze może być używana energia z fotowoltaiki?

Do czego można wykorzystać energię z fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną, której możesz używać do zasilania urządzeń elektrycznych oraz do podgrzewania wody. Co więcej, energię możesz także gromadzić i wykorzystywać wtedy, gdy jest potrzebna – na przykład do zasilenia dodatkowego zamrażalnika w okresie gromadzenia zapasów lub zimą, do ogrzewania domu. W budynkach, które są ogrzewane energią elektryczną, fotowoltaika może wpłynąć na obniżenie do zera rachunków za okres grzewczy. O tym, ile uda Ci się zaoszczędzić na prądzie, decyduje ilości energii pozyskanej z instalacji oraz indywidualny poziom jej konsumpcji.

Ile energii można wyprodukować w ciągu roku?

W ciągu jednego roku instalacja fotwoltaiczna o mocy 1 kWp może wyprodukować około 1000 kWh. Odkurzacz o mocy 1600 W, który jest używany przez 2 godziny tygodniowo, rocznie zużywa około 166 kWh, a lodówka klasy A++ około 252 kWh. Zużycie energii dla poszczególnych urządzeń domowych możesz obliczyć samodzielnie. Ważne jest to, że relatywnie niewielka instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować ilość prądu niezbędną do zasilenia całego gospodarstwa domowego przez cały rok! Przy większej instalacji, ilość tworzonej energii również będzie większa. Co możesz zrobić, jeśli okaże się, że Twoje potrzeby są mniejsze niż zdolności produkcyjne instalacji?

Co zrobić z nadmiarem wyprodukowanej energii?

Jeśli mamy sytuację, w której powstaje nadwyżka energii elektrycznej, zapas można przechować w akumulatorach, by bilansować roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Co więcej, w przypadku instalacji prosumenckich o mocy do 50 kW, w których energię elektryczną wykorzystuje się na własne zużycie, decydując się na podpisanie umowy kompleksowej z zakładem energetycznym, można skorzystać z systemu bilansowania (systemu opustów). Dzięki niemu niewykorzystana nadwyżka energii elektrycznej jest magazynowa w sieci i w ciągu 12 miesięcy można odebrać aż 80% tej zgromadzonej nadwyżki przy instalacjach o mocy do 10 kW lub 70% przy instalacjach o mocy powyżej 10 kW. To bardzo dobry sposób, aby znacząco obniżyć rachunki za prąd.

oszczędzanie energii przez fotowoltaikę

Czy to jedyny argument, który przemawia za ekonomiczną korzyścią założenia instalacji fotowoltaicznej?

Czy założenie instalacji to opłacalna inwestycja?

Fotowoltaika zapewnia niezależność od rosnących cen energii elektrycznej. Dobrze założone panele są bezobsługowe i działają wydajnie przez nawet 30 lat. Biorąc jednak pod uwagę, że obecnie można otrzymać dotacje do zakupu instalacji, inwestycja zwraca się średnio po 4-5 latach! Jest to bardzo dobry wynik dla nowych technologii. Osoby, które zdecydowały się na założenie ogniw, bardzo szybko doceniają korzyści, jakie zapewnia fotowoltaika. Łódź oraz inne miasta w województwie łódzkim są objęte II edycją programu rządowego „Mój prąd”.  Sprawdź, jak otrzymać 5000 złotych na instalację fotowolticzną, a w razie pytań skontaktuj się z nami!

Finansowanie fotowoltaiki z leasingu

Firmy, które są zainteresowane założeniem instalacji fotowoltaicznej, mogą zdecydować się na zewnętrzne finansowanie inwestycji – skorzystać z oferty leasingu. Biorąc pod uwagę, że miesięczna produkcja energii elektrycznej pokrywa niemal całą ratę leasingu, inwestycja nie wpływa na firmowy cash flow. Co więcej, przedsiębiorstwa mogą z takie rozwiązania mieć realne korzyści podatkowe, ponieważ wrzucają całą ratę leasingu w koszty uzyskania przychodów. Warto pamiętać, że firmy, które zdecydowały się na założenie instalacji fotowoltaicznej, są postrzegane, jako podmioty innowacyjne oraz proekologiczne. Korzystanie z zielonej energii wpływa pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Często okazuje się, że teren firmowy ma niewykorzystaną przestrzeń, na której można założyć instalację. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest na przykład zagospodarowanie dachów hal magazynowych. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii, a tym samym zmniejszenie kosztów utrzymania przedsiębiorstwa oraz umożliwia wygospodarowanie środków na inne cele na przykład inwestycje w badania i rozwój, czy nowoczesny sprzęt. Jakie są inne powody, które sprawiają, że fotowoltaika to dobre rozwiązanie?

Dlaczego warto założyć instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na zaoszczędzenie realnych pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie gospodarstwa domowego lub budynku firmowego. Ogniwa zapewniają niezależność od cen oraz jakości energii elektrycznej. Przestają Cię dotyczyć również zaniki prądu w sieci, czyli blackouty. Co więcej, ogniwa fotowoltaiczne są nieemisyjne, a otrzymywana za ich pomocą energia jest ekologiczna. To znaczy, że jej produkcja nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a nawet wpływa realnie na obniżenie emisji CO2, NO2, SO2 oraz CO.

Fotowoltaika to opłacalna inwestycja, która gwarantuje liczne korzyści. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią niezależność oraz dbają o środowisko naturalne.